Poděbradský ostrov

Ostrov sice nemá vlastní název, ale podle pamětníků se mu neoficiálně říkalo "Havaj - ostrov lásky". Je dlouhý 445 metrů, v nejširším místě měří 56 metrů, v nejužším místě má jen 4 metry. Místo bylo původně součástí levého břehu Labe a sloužilo jako často zavodňovaná pastvina. V rámci regulace toku došlo nejprve k narovnání levého nábřeží a následně k výstavbě jezu. Stavitelé vyhloubili rejdiště pro lodě a navršili umělý ostrov, který rozděluje tok řeky na dva proudy. Vodní dílo včetně ostrova bylo zkolaudováno v roce 1925.

 

Po dobudování celého vodního díla podle významného architekta Antonína Engela byla větší část ostrova zpřístupněna veřejnosti jako parková plocha v době překotného rozvoje poděbradských lázní. Ostrovní park s lavičkami a osvětlením sloužil jako místo s panoramatickou vyhlídkou až do pozdních 60. let k zábavě a odpočinku místních i návštěvníků.

 

Ostrov je dnes přístupný po lávce denně od 7:00 do 21:00, při kulturních akcích pak déle. Kromě vstupu na kulturní a společenské akce je ostrov otevřený zdarma. Zatím zde funguje například koutek pro děti, kde si mohou pohladit ovce a kozy. Na veřejném ohništi si mohou zájemci opéct buřty.
 
Leden - Březen
pondělí - neděle 08:00 - 20:00
Duben - Září
pondělí - neděle 07:00 - 21:00
Říjen - Prosinec
pondělí - neděle 08:00 - 20:00

Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací o cookies..